Vad är Academy?

Academy är ett systerbolag till Academic Work som erbjuder intensivutbildningar baserade på utbildningsformen Accelerated Learning. Syftet är att förbereda och utbilda människor med rätt förmågor och ambition för nya utmaningar och karriärer.

Genom att kombinera Academic Works långa erfarenhet från rekrytering säkerställer vi att rätt personer väljs ut till utbildningen som sedan vi på Academy ansvarar för. Efter avslutad utbildning tillsvidareanställs konsulterna av Academic Work och jobbar på uppdrag hos olika kundföretag.

Våra skräddarsydda utbildningspaket är framtagna tillsammans med några av de bästa lärarna inom sina respektive kompetensområden och i nära samarbete med våra kunder. Academy grundades 2015 och har huvudkontor i Stockholm.

Academy på instagram

David Nordqvist

Program Manager
david.nordqvist@academy.se

Emelie Bernhardsson

Managing Director Sweden
emelie.bernhardsson@academy.se

Emma Nilsson

Campus and Program Coordinator
emma.nilsson@academy.se

Frida Ericson

Head of Research and marketing (currently on parental leave)
frida.ericson@academy.se

Frida Olsson

Acting Head of Marketing
frida.olsson@academy.se

Gabriella Moskowicz

Program Manager
gabriella.moskowicz@academy.se

Johanna Melander

Program Manager
johanna.melander@academy.se

Mattias Varén

Evangelist
mattias.varen@academy.se

Micael Holmström

Managing Director Group
micael.holmstrom@academy.se

Peter Linnros

Development Program Engineer
peter.linnros@academy.se

Rebecca Hedén

Head of Learning development
rebecca.heden@academy.se

Saga Edgren

Program manager
saga.edgren@academy.se

Sara Rosenberg

Marketing Coordinator
sara.rosenberg@academy.se

Sissel Gade

program manager
sissel.gade@academy.se